Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ансамблот „СРМА“  на средба со градоначалникот Димитриевски

Денеска во Општина Куманово гости беа децата од Детско-младински фолклорен ансамбл „СРМА“.  Градоначалникот Максим Димитриевски ја искористи средбата за да им се заблагодари за нивната посветеност и претставувањето на нашата култура и традиција преку ората и песните во целиот свет.

Ансамблот „СРМА“ има учествувано на многу фестивали на Балканот и во Европа, а со одличен успех се вратија и од Детскиот  фестивал во Чорлу – Турција и  настапот во Шведска.

Градоначалникот Димитриевски им поска успех во понатамошното претставување на македонскиот фолклор и им порача дека Општина Куманово и понатаму ќе продолжи да ги поддржува нивните учества на меѓународните фестивали.

Ансамблот работи во склоп на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“.

Врати се на врвот
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Големина на фонт
Боја на контраст