Одбележани 74 години од формирањето на Третата македонска ударна бригада

Оваа објава е достапна и на: sqAlbanian

Денеска во с. Жегљане се одбележа 74 годишнината од формирањето на Третата македонска ударна бригада. Од местото каде што беше формирана бригадата се обрати Радован Илиќ од Сојузот на борци и   Зора Јовановска.  На настанот присуствуваа и положија свежо цвеќе делегации на Сојузот на борци, Градоначалникот Максим Димитриевски и претставници на Советот на Општина Куманово, претставници на АРМ, учесници во НОБ и граѓани.

Врати се на врвот
Големина на фонт