74 години од смртта на Христијан Карпош

Оваа објава е достапна и на: sqAlbanian

Денеска беше одбележана 74 годишнината од загинувањето на народниот херој Христијан Тодоровски Карпош. По тој повод, пред бистата во неговата Спомен куќа, свежо цвеќе положија Здружението на борците од НОБ, Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски, Претседателот на Советот на Општина Куманово Атина Мургашанска,  претставници на советот, АРМ, Музеј – Куманово, здруженија и граѓани.

Врати се на врвот
Големина на фонт