Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Затворена ликовната колонија „Куманово“ 2019

Оваа објава е достапна и на: sqAlbanian

Вечерва во Пелинце беше затворена ликовната колонија „Куманово“ 2019 со изложба на делата кои уметниците од 5 држави ги сликаа во изминатите седум дена.

Градоначалникот Максим Димитриевски присуствуваше на изложбата и се обрати пред присутните. На учесниците им се заблагодари за творбите кои ќе останат дел од наслетството на колонијата која датира од 1974 година. Свое обраќање имаше и директорот на НУ Музеј Кумаммново Богдан Таневски.

Уметниците ја збогатија збирката на ликовната колонија за околу 25 дела, а за нивното учество добија благодарници.

Врати се на врвот
Големина на фонт
Боја на контраст