Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Здружението на граѓани “Коледари”- Куманово традиционално го одбележаа Бадник

По повод Бадник, предвесникот на Христовотораѓање, ден кој го слават православните христијани, Здружението на граѓани КоледариКуманово организираше бадников собир, како традиционална 23-та прослава на Бадник во Куманово. Бадниковата поворка го посети и соборниот храм Св.Никола, од каде се упатија на градскиот плоштад пред Центарот за култура.Беа поделени бадникови гранчиња, овошје, топол чај и ракија за присутните. На овој празничен настан присуствуваа градоначалникот на Општина Куманово и претседателката на Советот на Општината.  

 

Врати се на врвот
Големина на фонт
Боја на контраст