Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Меѓународна велосипедска трка „Трофеј 11ти Октомври“

Оваа објава е достапна и на: sqAlbanian

По повод празникот „11ти Октомври“ денеска во Куманово се одржа традиционалната велосипедска трка „Трофеј 11ти Октомври“.
Манифестацијата е во организација на Велосипедски клуб Вело-М Термалифт, Општински сојуз на спортови Куманово и Велосипедска федерација на Македонија, а под покровителство на Градоначалникот и Советот на ОпштинаКуманово.
Трката стартуваше од пред Спортска сала, а се одвиваше по булеварот „Октомвриска Револуција“ и „III Македонска Ударна Бригада“. Учество на истата зедоа 80 претставници од училишниот спорт и 50 деца од градинката „Ангел Шајче“, а на главната трка за професионални велосипедисти стартуваа околу сто учесници од велосипедски клубови во Македонија, Бугарија и Косово.
Манифестацијата која датира од самиот почеток на одбележувањето на празникот „11ти Октомври“, годинавајаотвори Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски, а присуствуваше и Градоначалникот на Општина Прилеп – Илија Јовановски.

Врати се на врвот
Големина на фонт
Боја на контраст