Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Одбележан Денот на Републиката

Оваа објава е достапна и на: sqAlbanian

По повод Ден на Републиката – 2 Август, делегации на Општина Куманово положија свежо цвеќе во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце и на Мечкин Камен во Крушево.

На свеченото одбележување на Денот на Републиката, односно 75 години од првото заседание на АСНОМ, во Меморијалниот центар во Пелинце свежо цвеќе положи делегација од Општина Куманово предводена од Градоначалникот Максим Димитриевски и претседателот на Советот на Општина Куманово Атина Мургашанска. Пред присутните свое обраќање имаше претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, а настанот беше проследен со културно – уметничка програма.

Свеченоста по повод 2 Август, Илинден на Мечкин Камен се одбележа со полагање на свежо цвеќе од страна на бројни делегации, меѓу кои и делегација на Општина Куманово. По интонирањето на химната на Република Северна Македонија, присутните ги поздрави и се обрати Претседателот на Владата на РСМ, Зоран Заев. Во продолжение на настанот следуваше културно – уметничка програма.

Врати се на врвот
Големина на фонт
Боја на контраст