Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Одбележан 24 мај – Ден на сесловенските просветители и прогласени учениците на генерација

Со свечен настан и богата културно – уметничка програма денеска во Занаетчискиот Дом во Куманово беше одбележан Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј – 24 мај.

На  настанот свечено им беа врачени дипломи и награди на најдобрите ученици – првенци на генерација за учебната 2018-2019 година. Дипломите ги врачи и се обрати пред присутните Секретарот на Општина Куманово Десанка Стошевска, која зборуваше за важноста на делото на просветителите и значењето на просветните работници, а на учениците им честиташе за досегашното достигнување, посакувајќи им многу успеси во иднина.

Одбележувањето на Денот на Св.Кирил и Методиј е во организација на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово и Здружението на просветни работници – Куманово.

 

 

Врати се на врвот
Големина на фонт
Боја на контраст