Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Одбележан 9 мај – Ден на победата над фашизмот

Куманово денеска го одбележува 9 мај – Меѓународниот Ден на победата над фашизмот. По тој повод на Спомен Костурница свежо цвеќе положија борците, градоначалникот Димитриевски, делегација на Советот на Општина Куманово предводена од претседателот Атина Мургашанска, делегации на АРМ, ЗАПВРС, директорите на јавните претпријатија и установи, делегации од основните и средните училишта во градот, претставници на политички партии, претставници на невладини организации, ученици, граѓани и др.

Во чест на Денот на победата над фашизмот, пред присутните се обрати Градоначалникот Максим Димитриевски. Во својот говор тој се осврна и на прославувањето на 9 мај како Ден на Европа, но и на настаните кои се случија на 9 мај 2015 година во Куманово.

 

 

Врати се на врвот
Големина на фонт
Боја на контраст