Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Честитка на Градоначалникот Максим Димитриевски по повод 2 Август

Драги сограѓани, нека ни е честит 2 Август – Денот на Републиката!

Денес со одбележување на 118 години од Илинденското востание, но и 77 години од првото заседание на АСНОМ оддаваме почит кон сите херои кои се изборија и го остварија сонот за поставување на темелите на слободна, независна и суверена македонска држава. Македонскиот народ покажа истрајност одејќи по вистинскиот пат.

Одговорност на секој од нас е да ја чуваме и негуваме татковината, во духот на слободата, демократијата и општествените вредности!

До сите граѓани од православна вероисповед упатувам искрена честитка и за големиот верски празник, во чест на пророкот Св. Илија.

Нека ни е честит и вековит Илинден, за многу години АСНОМ!

Врати се на врвот
Големина на фонт
Боја на контраст