Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Одбележана годишнина од историската битка од НОБ во с.Пелинце

Денеска во с.Пелинце се одбележаа 79 години од познатата битка, во која загинаа Ангел Лазаревски – Шајче и Трифун Ангеловски – Летеќи.
Традиционалниот настан го организираше Општинскиот одбор на Сојуз на борци од НОАВМ 1941-1945 и граѓаните продолжувачи – Куманово, кои се грижат за чување на ликот и делото на хероите од нашето револуционерно минато.
Во знак на почит и благодарност пред споменикот на Народноослобидителната борба во с.Пелинце, свежо цвеќе  положија делегации од Општина Куманово и Советот на Општината.

Врати се на врвот
Големина на фонт
Боја на контраст