Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Одбележани 80 години од загинувањето на народниот херој Христијан Тодоровски Карпош

Оваа објава е достапна и на: sqAlbanian

 

Во спомен и почит кон делото на легендарниот командант од НОБ, Христијан Тодоровски Карпош, Здружението на армиски и полициски ветерани од активен и резервен состав – ЗАПВАРС Куманово, традиционално ја одбележа годишнината од неговото загинување, кон крајот на Втората светска војна (7 февруари 1944 година, во месноста Билјача, Србија).
На денешната свечена академија, која се одржа во клубот на Здружението, беше прикажан документарен филм (продукција на ЗАПВАРС) за ликот и делото на народниот херој, проткаен со стихови во изведба на ученици од ООУ “Христијан Карпош” – Куманово.
Пред присутните граѓани, поздравни говори во чест на козјачкиот водач и патриот, одржаа организаторите на манифестацијата и претставник од општинската администрација, Александар Крстевски.

Врати се на врвот
Големина на фонт
Боја на контраст