Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

2 август – симбол на борбата за слобода и победата на македонската нација

Оваа објава е достапна и на: sqAlbanian

По повод 2 август – Денот на Републиката, денеска во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце, достојно беше одбележан големиот  македонски  национален празник – 120 години од Илинденското востание и 79 години од првото заседание на АСНОМ.

Со почит кон еден од најзначајните настани од македонската историја, пред споменикот на АСНОМ, свежо цвеќе положи и делегација од општина Куманово, предводена од градоначалникот на Општината Максим Димитриевски.
На свеченото одбележување пред присутните со пригоден говор се обрати претседателот на РСМ Стево Пендаровски.

Врати се на врвот
Големина на фонт
Боја на контраст